تفاوت های vCenter و Vsphere

تفاوت های vCenter و Vsphere

تفاوت های vCenter و Vsphere

سوال اصلی این است که vCenter چیست؟ در واقع VCenter نرم افزار پیشرفته ای برای مدیریت سرورها است که بستری متمرکز برای کنترل محیط های VSphere را به شما ارائه میدهد. این نرم افزار که یک برنامه کلاینت تحت وب قابلیتی است میتوان در مدیریت وی سنتر ها از تمام نقاط جهان از آن بهره برد.

تفاوت vCenter با Vsphere

Vmware Vsphere یکی از ابزار های Vmware است که برای وصل شدن به یک سرور اختصاصی که ESXI بر روی آن نصب شده است استفاده میشود. از طریق این ابزار میتوانید سرور مجازی بسازید و یا مدیریت کنید.  ولی VMware vCenter شبیه اکتیو دایرکتوری مایکروسافت است که میتوانید تمامی سرور های اختصاصی ESXI و VM هایشان را یکجا مدیریت کنید.

یعنی اگر vCenter برای مدیریت سرور هایتان داشته باشید دیگر نیازی نیست چند Vsphere  در ویندوز باز کنید. همچنین امکاناتی مانند توسعه، مانیتور، مدیریت، ایمن سازی و خودکار سازی برای زیرساخت های مجازی ارائه میدهد. vCenter Server   برای گسترش پذیری میتواند از دو پایگاه داده Oracle و Microsoft SQL Server پشتیبانی کند که در آنها تمامی داده های مرتبط با سرور های اختصاصی و سرور های مجازی را نگهداری میشود.

ابزار های پیشرفته  Vcenter

وی سنتر علاوه بر قدرت بالایی که در پیکربندی و مدیریت دارد قابلیت های دیگری مانند کنترل دستیابی براساس Role ها، سفارشی کردن سرورهای مجازی، VM Template، استقرار و آماده سازی سریع  VMها را هم دارد.

از دیگر قابلیت های پیشرفته آن میتوان به  vsphere fault tolerance، Vsphere Vmotion، vsphere high availability، کنترل اختصاصی منابع، vsphere fault tolerance، Vsphere Distributed resource scheduler اشاره کرد.

Vcenter قابلیت های دیگری برای مدیریت سرور های ESXi نیز دارد که در زیر به آن ها اشاره شده است:

 1. EVC
 2. Host Profile
 3. Storge I / O Control
 4. vSphere Distributed Switch
 5. Network I / O Control
 6. vSphere Storage DRS

واسط های کاربری vCenter server

 • Esx server management
 • Vmware infrastructure API
 • Database Interface
 • Active Directory Interface
 • vCenter Single Sign On

همانطور که متوجه شدید vCenter  کاربرد بهتر و ساده تری نسبت به Vsphere دارد و شما برای یادگیری دوره Vmware بهتر است دوره هایی را انتخاب کنید که vCenter   را کامل بیان کنند و به طور تخصصی تر در مورد این تفاوت بتوانید سوال کنید. آموزشگاه تخصصی عصر رایان شبکه یکی از بزرگترین برگذارکننده های دوره Vmware VCP7.0 است و شما میتوانید سرفصل های آن را مشاهده کنید یا مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنید.

تفاوت های vCenter و Vsphere

بیشتر بخوانید