لینوکس

تاریخچه لینوکس:

لینوکس به صورت یک پروژه شخصی در سال ۱۹۹۱ توسط لینوکس توروالدز آغاز شد که بعد ها با نام کرنل لینوکس معرفی گردید. توسعه لینوکس توسط سیستم عامل minix نوشته شده و پروفسور تننباوم و کامپایلر Gnu C Compiler نوشته اند. 

به این ترتیب کرنل لینوکس با نرم افزار پروژه گنو( GNU) ترکیب و سیستم عاملی با نام گنو/لینوکس ایجاد گردید.

معرفی دوره لینوکس:

دوره های آموزش لینوکس هر آنچه که شما می بایست در رابطه با سیستم عامل لینوکس بدانید را به شما می آموزند. شما با شرکت در دوره Linux، نحوه نصب و راه اندازی انواع توزیع های لینوکس را بر روی ماشین های مجازی و یا حتی یک وب سرور خواهید آموخت. دوره آموزش لینوکس LPIC1 (مدیریت سرور) اولین گام برای ورود شما به دنیای لینوکس و متن باز است. دانشی که با آن یک Linux Admin حرفه ای خواهید شد. پس از آن در ادامه ی راه، شما می توانید دانش لینوکس و متن باز خود را در حوزه های دیگر مانند شبکه، امنیت، مجازی سازی، رایانش ابری، مانیتورینگ، Embedded و … ارتقاء دهید

نسخه های مختلف لینوکس:

با توجه به این که لینوکس تحت لایسنس GPL توسعه داده میشود، متن آن باز بوده و افراد دیگر آزاد هستند که تحت قوانین GPL از آن استفاده کنند. این آزادی ( freedom ) باعث شده تا نسخه ها و توزیع های مختلفی از سیستم عامل گنو/لینوکس ایجاد شوند. نسخه هایی مانند Redhat,CentOS,Debian,Ubuntu,,OpenSUSE.

باید به این موضوع توجه داشت که بیشتر سازمان ها به خاطر لایسنس GPL می توانند توزیع های مختلف را به صورت رایگان دانلود و نصب کنند ، اما نیازمند داشتن یک تیم پشتیبان فنی جهت نصب و راه اندازی ، نگهداری و اشکال یابی سرورهای لینوکسی خود هستند. البته این نیازمندی ، فرصت های شغلی بیشماری را در حوزه سیستم های متن باز ایجاد کرده است.

نتیجه گیری:
و در پایان لازم به ذکر است که متن باز بودن لینوکس باعث شده تا افراد مختلف بتوانند هسته لینوکس را بر اساس ایده های خود سفارشی سازی کرده و در نهایت یک محصول جدید تولید کنند.مثل سیستم عامل اندروید که تحولی را در حوزه اپلیکیشن های موبایلی ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید