0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

پروتکل EIGRP Features چیست؟

فهرست مقاله

EIGRP Features یک Protocol Advanced Distance Vector می باشد. سیسکو این پروتکل را با نام Hybrid هم معرفی می کند، چون پروتکلی می باشد که هم از ویژگی های Distance Vector و هم از ویژگی های پروتکل Link State را استفاده می کند.

EIGRP از الگوریتمی بنام اسپلیتریزم در شبکه استفاده می کند که مطمئن شود در شبکه Loop بوجود نیامده است. EIGRP مثل پروتکل های Link State برای خودش Topology Table دارد و همچنین Routing Table خودش را مثل Protocol های Link State فقط در ابتدا در شبکه بصورت Full Update ارسال می کند و بعد از آن فقط Partical Update ارسال خواهد کرد ( یعنی فقط اگر تغییرات دیگری در شبکه بوجود بیاید را به Router های دیگر ارسال می کند. )

پروتکل EIGRP، پروتکلی می باشد که 100 درصد Loop Free و روتر آن بصورت Class Less است، یعنی VLSM را ساپورت می کند و راه اندازی بسیار ساده ای نیز دارد.

از ویژگی های دیگر EIGRP عمل Load Balancing می باشد که می تواند برای رسیدن به یک Network از روی مسیر های مختلف انجام دهد. EIGRP مسیر های که Cost یا Metric آن یکسان نباشد عمل Load Balancing را انجام می دهد.

طراحی شبکه با استفاده از EIGRP بسیار Flexible و ساده است و از Unicast و Multicast بجای Broadcast در EIGRP استفاده می شود، که برای ارسال Update Data در شبکه از IP ، 224.0.0.10 که برای EIGRP رزرو شده است استفاده می کند.

EIGRP بصورت پیش فرض Auto-Summarization را انجام می دهد. EIGRP پروتکل های مختلفی را ساپورت می کند که امروزه از ویژگی مهمی محسوب نمی شود.

مطالعه کنید  سوالات متداول درباره آموزش CCNA

پروتکل EIGRP دارای 3 Table می باشد که با نام های زیر معرفی می شود :

  1. IP EIGRP Neighbor Table
  2. IP EIGRP Topology Table
  3. IP Routing Table

EIGRP-Features

EIGRP Metric

برای انتخاب بهترین مسیر EIGRP از یک الگوریتمی بنام DUAL استفاده می کند. این الگوریتم از پارامتر های مختلفی برای انتخاب بهترین مسیر می تواند استفاده کند. شیوه کارکرد پیش فرض پروتکل به این صورت می باشد که از 2 پارامتر بنام های Bandwidth و Delay استفاده می کند، اما می توانیم شیوه کارکرد آن را نیز تغییر دهیم و از پارامتر های دیگری بنام Reliability ،Load ،MTU استفاده می کنیم.

نکته : Enable کردن این پارامتر ها برای EIGRP اصلا توصیه نمی شود، فقط در شرایط خاص باید این پارامتر ها را برای EIGRP فعال نماییم.

EIGRP-Load Balancing

EIGRP عمل Load Balancing را بصورت پیش فرض تا 4 مسیر مختلف که Metric یکسانی دارند را انجام می دهد و می توانیم این عدد را تا 16 افزایش دهیم. اگر این عدد را به 1 تغییر دهیم یعنی عمل Load Balancing را Disable کرده ایم.

نکته مهم : یکی از شرایط برقراری adjance در EIGRP این است که ضرایب k با هم یکسان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید