0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

فهرست مقاله

HSRP مخفف کلمه Hut Standby Routing Protocol است.

امروزه ما می‌خواهیم در شبکه 2 تا Gateway داشته باشیم، ولی می توانیم به Client هایمان 2 تا IP Default Gateway بدهیم چون Client از یکی استفاده می کند، بنابراین کاری که باید انجام دهیم روی Client ها نمی باشد بلکه باید روی Gateway ها انجام بدهیم.

به کمک یک Protocol قدیمی که مربوط به شرکت سیسکو است می‌توانیم این کار را انجام دهیم. با استفاده از این Protocol، می‌توانیم دو تا Router را برای یک Ip Gateway راه‌اندازی کنیم، همان IP که دستی به عنوان Default Gateway به Clientها می‌دهیم یا به DHCP گفته می‌شود که آن IP را به عنوان Default Gateway به Clientها بدهد، این پروتکل بنام  HSRP می باشد.

Stateهای مختلف Router در داخل پروتکل HSRP به این صورت است که وقتی Routerها همدیگر را شناسایی می‌کنند با Packetهای Initial ،listen ،Speak ،Standby ،Active شروع به ارتباط می‌کند تا یکی از Routerها Standby و دیگری Active شود.

به صورت پیش‌فرض Priority عدد 100 روی  Interfaceها برای هر  Router در HSRP Group در نظر گرفته شده است، ولی اگر بخواهیم روی یک  Router حتماً Active بشود باید  Priority آن را زیادتر کنیم.

نکته: قانون پیش فرضی در HSRP وجود دارد که اگر Active Router انتخاب شود و بعداً روتر دیگری با  Priority بیشتر وارد این گروه شود، آن را انتخاب نخواهد کرد و آن  Router جدید Active Router نخواهد بود، مگر اینکه  Preemption را در HSRP  فعال کنیم.

Preemption باعث خواهد شد اگر یک روتر با  Priority بالاتری وارد گروه شد بتواند نقش  Active را برای خودش پس بگیرد.

مطالعه کنید  DM VPN

HSRP دارای 2 نسخه می باشد :

  • نسخه V1
  • نسخه V2

به‌صورت پیش فرض HSRP از Version 1 استفاده می‌کند و شماره گروه از 0 تا 255 و در Version 2 شماره گروه از 0 تا 4095  است. IP Multicast  در v1 از،224.0.0.2 و در v2  از IP ،224.0.0.102 برای تبادل اطلاعات در  Router  استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید