0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

HSRP چیست؟

HSRP  چیست؟

HSRP مخفف کلمه  Hut Standby Routing Protocol می باشد.

 امروزه ما می خواهیم در شبکه 2 تا Gateway داشته باشیم، ولی می توانیم به Client هایمان 2 تا IP Default Gateway بدهیم چون Client از یکی استفاده می کند، بنابراین کاری که باید انجام دهیم روی Client ها نمی باشد بلکه باید روی Gateway ها انجام بدهیم.

به کمک یک Protocol قدیمی، که مربوط به شرکت سیسکو می باشد می توانیم این کار را انجام دهیم. با استفاده از این Protocol، می توانیم دو تا Router را برای یک Ip Gateway راه اندازی کنیم، همان IP که دستی به عنوان Default Gateway به Client ها می دهیم یا به DHCP گفته می شود که آن IP را به عنوان Default Gateway به Client ها بدهد، این پروتکل بنام  HSRP می باشد.

State های مختلف Router در داخل پروتکل HSRP به این صورت می باشد که وقتی Router ها همدیگر را شناسایی می کنند با Packet های Initial ،listen ،Speak ،Standby ،Active شروع به ارتباط می کند تا یکی از Router ها Standby و دیگری Active شود.

به صورت پیش فرض Priority عدد 100 روی  Interface ها برای هر  Router در HSRP Group در نظر گرفته شده است، ولی اگر بخواهیم روی یک  Router حتما Active بشود باید  Priority آن را زیاد تر کنیم.

 

نکته :  قانون پیش فرضی در HSRP وجود دارد که اگر Active Router انتخاب شود و بعدا روتر دیگری با  Priority بیشتر وارد این گروه شود، آن را انتخاب نخواهد کرد و آن  Router جدید Active Router نخواهد بود، مگر اینکه  Preemption را در HSRP  فعال کنیم.

Preemption باعث خواهد شد اگر یک روتر با  Priority بالاتری وارد گروه شد بتواند نقش  Active را برای خودش پس بگیرد.

HSRP  دارای 2 تا Version  می باشد :

  • HSRP v1

  • HSRP V2

 

بصورت پیش فرض HSRP از Version 1 استفاده می کند و شماره گروه از 0 تا 255 و در Version 2 شماره گروه از 0 تا 4095  می باشد.

IP Multicast  در v1 از  ،224.0.0.2 و در v2  از IP ،224.0.0.102 برای تبادل اطلاعات در  Router  استفاده می شود.

HSRP چیست
HSRP

در وبینار های آموزش ما رایگان ثبت نام کنید

* با دوستان خود به اشتراک بگذارید *

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Skype
Telegram
Email

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید