آموزش CCNP R&S

تعریف دوره :

آموزش CCNP شامل سه بخش Route و Switch و Troubleshoot می باشد که در آن نحوه راه اندازی روتر و سوئیچ جهت قرارگیری در شبکه های کوچک ، متوسط و بزرگ در حد Service Provider ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. در این دوره تنها به برقراری ارتباطات با تجهیزات ذکر شده بسنده نمی شود بلکه تکنولوژیها و راه کارهایی ارائه می شود که فراگیران بتوانند شبکه خود را در شرایط خاص هم مدیریت نمایند. گذراندن این دوره تنها برای علاقمندان مبحث Routing و Switching نیست بلکه متخصصان سایر حوزه مانند امنیت ، دیتا سنتر و غیره نیز به دانش این دوره جهت موفقیت در زمینه های تخصصی خود نیاز دارند.
انتظار می رود فراگیر پس از گذراندن این دوره بتواند جهت طراحی، پیاده سازی و مانیتورینگ انواع شبکه ها در مقیاس های مختلف راه حلی را ارائه داده و آنرا پیاده سازی و راهبری نماید و به هنگام رخداد پیشامد غیر مترقبه ای در شبکه با توجه به دانش فراگرفته، شرایط را جهت برگشت به حالت عادی مدیریت نماید و امکان شرکت در آزمون بین المللی و دریافت مدرک سیسکو برای فراگیران فراهم گردد.

نام اساتید :

مهندس ناظر

مدت دوره :

۱۲۰ ساعت

تجهیزات مورد نیاز :
لپ تاپ یا PC

پیشنیاز :

CCNA

سرفصل های دوره :

دوره Route :

Part I: Fundamental Routing Concepts
Part II: IGP Routing Protocols
Part III: Route Redistribution and Selection
Part IV: Internet Connectivity
Part V: Router and Routing Security


دوره Switch :

Part I: Designing Campus Networks
Part II: Building a Campus Network
Part III: Working with Redundant Links
Part IV: Multilayer Switching
Part V: Monitoring Campus Networks
Part VI: Implementing High Availability
Part VII: Securing Switched Networks
دوره TroubleShoot :
Part I: Fundamental Troubleshooting and Maintenance Concepts
Part II: Troubleshooting Cisco Catalyst Switch Features
Part III: Troubleshooting Router Features
Part IV: Troubleshooting Management

فصل اول :

در این فصل با توجه به اهمیت Routing در شبکه ها به تحلیل انواع پروتکل های Routing و مفاهیم اساس و پایه ای Routing پرداخته می شود و همچنین به معرفی انواع Tunneling در شبکه های امن پرداخته می شود.

فصل دوم :

در این فصل به بررسی ساختار IPv6 و انواع آن بهمراه نحوه کانفیگ برروی روتر ها، کلاینت ها می پردازیم و در انتها نحوه راه اندازی پروتکل نسل جدید RIP را بیان می نمائیم.

فصل سوم :

معرفی پروتکل محبوب EIGRP و نحوه راه اندازی آن در شبکه های LAN و WAN بهمراه جزئی نگری در پکت های EIGRP، ادامه مباحث EIGRP با مطالب تکمیل کننده ای مانند بررسی دقیق جدول Topology و نحوه اعمال تغییرات در آن با توجه به نیاز شبکه
آموزش تنظیمات سطح Advance در EIGRP بهمراه پیاده سازی IPv6 در شبکه هایی که از EIGRP استفاده می کنند. در این فصل متد جدید Named معرفی و پیاده سازی می شود.

فصل چهارم :

در این فصل علاوه بر مرور مباحث OSPF به اصول و قواعد طراحی در شبکه های LAN و WAN مبتنی بر OSPF می پردازیم.
در این فصل نگاه دقیق تری به LSA ها و انواع آن خواهیم داشت. بررسی انواع Network Type ها که یکی از مباحث مهم در بخش آموزش OSPF است.
مطالب OSPF در سطح بسیار بالایی ادامه پیدا می کند بطوریکه با توجه به نیاز شبکه ها انواع Area ها معرفی می شوند و همچنین نگاه دقیق و پیاده سازی OSPF در شبکه های که آدرس دهی آنها بر عهده IPv6 می باشد.

فصل پنجم :

در این فصل به برقراری ارتباط ما بین شبکه ها می پردازیم که از پروتکل های مختلف Routing استفاده می کنند در کنار بررسی و ارائه راه حل های مشکلات بوجود آمده در سناریو های Redistribution می پردازیم.

فصل ششم :

در این فصل می خواهیم به معرفی ویژگی بپردازیم که می تواند اساس کارکرد یک روتر را برای عمل Routing تغییر دهد و آن چیزی نیست جز PBR

فصل هفتم :

این فصل اختصاص دارد به بررسی قابلیت NAT در شبکه ها و معرفی و پیاده سازی مفهوم جدید و کابردی Virtual Routing Forwarding که ابزاریست در دستان شرکت های ISP جهت برقراری ارتباط شبکه های مشتریان خود در حالتی که مشتریان می توانند از آدرس های یکسان در شبکه های خود استفاده کنند.

فصل هشتم :

نحوه برقراری ارتباط شبکه هایمان با شبکه جهانی اینترنت مسلزم استفاده از پروتکل مخصوصی است که نام BGP را برای خود انتخاب کرده است استفاده از این پروتکل شرایط خاصی را خواهان است که همه این موضوعات در این فصل مورد بحث و بررسی قرارمی گیرد.
BGP پروتکلی است که کارکرد آن با سایر پروتکل ها متمایز است لذا به بررسی دقیق این تمایزها می پردازیم.
در این فصل به معرفی کامل الگوریتم انتخاب Route، در پروتکل BGP بهمراه نحوه پیاده سازی آن در شبکه های مبتنی بر IPv6 مطرح می شود.

فصل نهم :

امنیت جزء جدایی ناپذیر هر شبکه ای می باشد لذا یادگیری امن سازی روتر در سطوح مختلف مانند کنترلی و مدیریتی مباحث این فصل را تشکیل می دهند.
در ادامه به امنیت در سطح پروتکل های Routing می پردازیم.

دوره Switch :

فصل اول :

طراحی انواع شبکه های سوئیچینگ و تطابق آن با نیازهای موجود در کنار یادگیری نحوه کارکرد قلب تپنده شبکه ها، یعنی سوئیچها هدف اصلی این فصل می باشد.

فصل دوم :

این فصل به آموزش کانفیگ پورت های سوئیچ می پردازد و نحوه کانفیگ سوئیچ در شبکه هایی که از IP Phone ها بهره می برند می پردازد.

فصل سوم :

این فصل اختصاص دارد به مبحث مهم VLAN در شبکه های سوئیچینگ بهمراه معرفی انواع VLAN های موجود.
بحث در مورد پروتکل مختص انتقال VLAN ها و معرفی نسخه جدید این پروتکل با ویژگی های منحصر بفرد خودش یعنی VTP Version3

فصل چهارم :

این فصل در خصوص مهمترین مبحث سوئیچینگ یعنی پروتکل Spanning صحبت می کند و داستان پیدایش آن تا به امروز را با جزئیات بیشتری مورد بررسی قرار می دهد.
ادامه مبحث پروتکل Spanning با آموزش راه کارهایی که می تواند استفاده بهینه ازاین پروتکل را با رعایت موارد امنیتی در شبکه ها به ارمغان آورد.
نحوه افزایش زمان عکس العمل پروتکل Spanning در شبکه های امروزی که سرعت، حرف اول را می زند بهمراه رهایی از محدودیت تعداد VLAN ها با معرفی پروتکل MST بحث Spanning را در این فصل خاتمه می دهد.

فصل پنجم :

راه اندازی لینک های متعدد بهمراه افزایش پهنای باند لینک های مابین سوئیچ ها با تکنولوژی Channeling حرف اول و آخر این فصل می باشد.

فصل ششم :

در این فصل در خصوص برقراری ارتباط ما بین VLAN ها و بررسی دقیق تر رفتار سوئیچ هنگام انتقال پکت ها صحبت خواهد شد.

فصل هفتم :

را ه اندازی DHCP در هر دو ورژن آدرس بهمراه کانفیگ سوئیچ جهت ارتباط با نرم افزاری های مانیتورینگ مباحث اصلی این فصل می باشد.

فصل هشتم :

معرفی ابزار قدرتمند SLA جهت کمک به مدیران شبکه جهت آگاهی از برقراری لینک های موجود در کنار بررسی ترافیک های عبوری از پورت های سوئیچ جهت عیب یابی شبکه ،در این فصل مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

فصل نهم :

برقراری افزونگی سخت افزاری سوئیچ ها و ماژول های آن را در این فصل دنبال کنید.

فصل دهم :

با توجه به حساسیت مبحث امنیت در شبکه ها، کتاب روتینگ فصل آخر را به مبحث امنیت پرداخته بود لذا همین سیاست در کتاب سوئیچ نیز تکرار شده است و امنیت در لایه ۲ شبکه، برقراری امنیت جهت اتصال کاربران به شبکه در کنار راه کارهایی جهت امن سازی سوئیچ ها، مباحث امنیتی را در سطح لایه ۲، مطالب این فصل را تشکیل می دهند.
مبحث مهم VLAN نیاز به امن سازی دارد که این فصل به معرفی و پیاده سازی انواع تکنیک ها جهت حصول به این امر را مورد بررسی قرار می دهد.

دوره TroubleShoot :

فصل اول :

این فصل به بررسی تکنیک ها و راه کارهای اصولی عیب یابی در شبکه ها می پردازد.

فصل دوم :

تمرکز در این فصل برروی پکت های لایه ۲ می باشد که چه هنگام و به چه دلایلی ممکن است یک سوئیچ نتواند پکت ها را در شبکه بدرستی هدایت نماید. این فصل در کل مربوط به بررسی و عیب یابی تمامی ویژگی ها و امکاناتی است که یه سوئیچ سیسکو در شبکه می تواند به ما ارائه دهد.

فصل سوم :

این فصل ابتدا با بررسی مشکلات در آدرس ها، نحوه آدرس دهی، و تبدیل آدرس ها شروع می کند و به سراغ عیب یابی ACL هایی می رود که در تمامی شبکه امروزی مورد استفاده قرار گرفته اند.
عیب یابی در مراحل مختلف مسیر یابی توسط روترها، این فصل را ادامه می دهد.
شاید بار سنگین عیب یابی و رفع آن در بیشتر شبکه ها مربوط به بررسی مشکلات پروتکل های روتینگ می باشد که تمامی شبکه ها از استفاده آن بی بهره نیستند.
همیشه سایه سنگین BGP در سناریوها این نگرانی را برای متخصصان بوجود می آورد که اگر در سطح BGP دچار مشکل شویم ترافیک یک سازمان ، یک شهر و یا حتی یک کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت مطالب این بخش مسیر روشنی را در خصوص نحوه عیب یابی و رفع آن برای این پروتکل به ما نشان می دهد.

فصل چهارم :

فصل آخر به تمامی مشکلاتی که در سطح مدیریت تجهیزات و نحوه دسترسی آنها پیش می آید، می پردازد. تمکر این بخش بر روی عیب یابی Management Plane می باشد.

بیشتر بخوانید