کارگاه Exchange

تاریخچه Exchange server

دوره Exchange server یکی از پر کاربردترین سرور‌ها و سرویس‌های مایکروسافت است که در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و کوچک در حال استفاده می‌باشد.Microsoft Exchange Server امکان ارسال، دریافت و مدیریت Email، تماس‌ها و تقویم را فراهم می‌کند و می‌توان از ابزارهایی مانند Microsoft Office Live Communications Server برای پیام رساندن فوری از آن استفاده کرد، از جمله کاربردهای فراوان Exchange Server قابلیت راه‌اندازی Public Folder برای اشتراک‌گذاری ایمیل‌های دریافت و ارسال شده توسط کابران است اشاره نمود.این دوره بیشتر بر روی ویندوز سرور ۲۰۱۶ و نرم‌افزار ۲۰۱۶ Exchange تمرکز دارد.

کاربردهای Exchange server

Exchange Server یکی از سری محصولات پرکاربرد و معروف از سرورهای مایکروسافت هست که در شبکه های بزرگ استفاده میشود و همان طور که از نام آن مشخص است روی سیستم عامل های سرور قابل پیاده سازی می باشد. بیشترین کاربرد این سرویس در اصل استفاده به عنوان یک میل سرور یا پست الکترونیک است ، سرویس پست الکترونیک یا سرویس دهنده ایمیل در واقع یک نرم افزار کاربردی هست که ایمیل ها را از سرویس گیرنده های ایمیل ( Client) و یا سرورهای پست الکترونیک (Mail Server) دیگر دریافت کرده و بعد آنها را در دسترس دریافت کنندگان قرار می دهد. این سرور پست الکترونیک معمولا شامل فضای ذخیره سازی پیام ها ، لیستی از کاربران و مجموعه ای از ماژول های ارتباطی می باشد.

برای مثال وقتی شما وارد سرویس Gmail می شوید در حقیقت به ایمیل سرور گوگل متصل می شوید ، شما می توانید ایمیل ارسال و دریافت کنید و فایل آپلود کنید و یک فضای اختصاصی برای خود ایجاد کنید ، شما می توانید بگوئید از چه افرادی ایمیل دریافت کنم و یا نه و این یک نوع از همین قوانینی است که قبلا اشاره نموده ام ، حالا تصور کنید که یک ایمیل سرور برای سازمان خود دارید که این سرور تمامی این وظایف را انجام می دهد با این تفاوت که تماماً به صورت داخلی و فقط برای سازمان شما انجام میشود و دیگر نیاز نیست ایمیل های سازمانی یا شخصی شما داخل سایت یاهو ، جی میل و … باشه و طبیعتا محرمانگی برای شما ایجاد میکند .

قابلیت های Exchange server 2016

از قابلیت های اولیه اگر بخواهیم بگوئیم میتوانیم به تاریخ و تقویم و زمانبندی کارها اشاره کنیم که هم توسط برنامه های کلاینت مثل Outlook قابل دسترسی هستند و هم از طریق وب اشاره کنیم. مایکروسافت در حال حاضر نسخه ۲۰۱۰ این محصول را ارائه کرده ولی در حدود ۱۵ سالی میشود که در زمینه Mail Server فعالیت می کند .این نرم افزار قابلیت های زیادی دارد که به صورت مختصر در اینجا اشاره می کنیم:

۱. امنیت در مقابل هرزنامه ها و ویروس ها ( Viruses & Spams) : در نسخه ۲۰۰۷ و بعد این برنامه امکانات درونی مقابله با هرزنامه ها یا اسپم ها و ابزار های ضد ویروس یا Anti-virus و همچنین ابزار قوی فیلترینگ و بررسی همزمان چند دستگاه وجود ارائه شد .

۲. محرمانگی تبادل نامه های الکترونیکی ( Privacy) : با استفاده از توابع قدرتمند رمز نگاری استفاده شده در تبادل نامه های الکترونیکی از جمله استفاده از ساختار PKI تبادل نامه های داخلی و نامه های الکترونیکی از طریق اینترنت، محرمانگی نامه های تبادل شده را حفظ می کند.

۳. سیستم واحد تبادل نامه ها ( Unified Messaging ) :سیستم واحد تبادل نامه ها، امکان دریافت انواع مختلف پیغام مانند فکس، نامه های صوتی و همچنین امکانات جدیدی چون دریافت پیغام های صوتی بوسیله تلفن معمولی را می دهد.
۴. بازدهی کار گروهی و کارایی (Performance & Team Work) : امکانات توسعه یافته کار با تقویم ها، کار در خارج از شرکت، سفارش منابع و تنظیم فهرست قرار های ملاقات، کار گروهی را آسان می کند و بازده کار گروه را بالا می برد.

۵. تبادل نامه ها از طریق اینترنت : از هر کامپیوتری از هر کجا می توان از طریق اینترنت به کمک رابط کاربری بسیار مجهز و مشابه Outlook به صندوق پستی خود دسترسی داشته باشید. تمامی امکانات موجود در Outlook از جمله، تقویم، یادداشت ها، تکالیف، قرار ملاقات ها، زمان بندی تکالیف، کارت های ویزیت و… در دسترس شما می باشند. این رابط کاربری تحت وب Outlook Web Access می باشد.

۶. تبادل نامه ها از طریق موبایل: فناوری Exchange Active-sync کار با نامه ها و تقویم از طریق دستگاه های موبایل را آسان می سازد و همچنین امنیت تبادل اطلاعات و تراز دسترسی را کنترل می کند.

۷. استفاده از Power-shell : با استفاده از این قابلیت شما میتوانید چندین عملیات را بصورت همزمان در قالب یک Script در آورده و همزمان اجرا کنید.

۸. قابلیت دسترسی بالا یا High Availability: این امکان رو به شما میدهد که چندین سرور به صورت پشتیبان داشته باشید تا در صورت بروز مشکل برای هر کدام سرور بعدی وارد کار بشود .
نکته : این نرم افزار تاریخ شمسی ندارد ولی در محیط تحت وب قالب و راهنمای بسیار بسیار خوب فارسی شده است توسط شرکت مایکروسافت دارد ، چندین شرکت ایرانی برای این محصول تاریخ شمسی تهیه کردند و در اینجا به امکانات فارسی آن اشاره می کنیم :

۱. پشتیبانی از تاریخ و تقویم هجری شمسی در Access Outlook Web
۲. برنامه کلاینت تحت وب Microsoft Exchange
۳. پشتیبانی از تاریخ و تقویم هجری شمسی و امکانات فارسی در Outlook 2003/2007 Microsoft
۴. غلط یابی املاء زبان فارسی
۵. مناسبات و ایام تعطیل ایران در محیط Outlook 2003/2007 Microsoft
۶. پشتیبانی از ویندوز سرور ۲۰۰۳ و ۲۰۰۸
۷. پشتیبانی از نسخه ۶۴ بیتی و ۳۲ بیتی
۸. سازگاری کامل با ویندوز ویستا و تمامی مرورگر ها

سرفصل دوره های مقدماتی:

Session 1
۱-Install Exchange Server 2016
۲-Manage Exchange Server 2016
۳-Create recipient objects in Exchange Server 2016
۴-Configure client connectivity to Exchange Server 2016, and manage Client Access services.
۵-Implement and manage high availability

سرفصل دوره های پیشرفته:

Session 2
۶-Implement backup and disaster recovery for Exchange Server 2016
۷-Configure message transport options
۸-Configure message hygiene and security options
۹-Implement and manage Exchange Online deployments
۱۰-Monitor and troubleshoot Exchange Server 2016
۱۱-Secure and maintain Exchange Server 2016

مدت دوره :

مقدماتی ۲۰ ساعت

پیشرفته ۲۰ ساعت

پیشنیاز :

MCSE یا MCSA

بیشتر بخوانید