0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Power Stack چیست ؟

فهرست مقاله

در شبکه، اصطلاح Stackable-Stack به گروهی از سوئیچ‌های فیزیکی گفته می‌شود که با کابل به هم متصل شده و در یک سوئیچ منطقی گروه‌بندی شوند سپس می‌توان تمام پورت‌های سوئیچ را به آنها اضافه کرد در نتیجه ظرفیت شبکه را بسیار بالا برد.

در طول سال‌ها، ویژگی‌های Stack از یک مزیت (و پرهزینه) به یک قابلیت اصلی گنجانده شده در اکثر سوئیچ‌های enterprise و همچنین در چندین مدل   SMB–Small and Midsize Business تبدیل شده‌اند.

در سوئیچ‌های Stackable ،stack معمولاً با کابل‌هایی ساخته می‌شود که همه سوئیچ‌ها را در یک توپولوژی خاص به هم متصل می‌کند. این کابل‌ها بسته به نوع stack به پرت‌های خاص سوئیچ‌ها متصل می‌شوند.

توپولوژی Stack همچنین انعطاف پذیری Stack را تعریف می‌کند، شما می‌توانید نوع‌های مختلفی از گزینه‌های کابل کشی را داشته باشید (بسته به فروشنده سوئیچ و مدل‌ها دارد) که به طور مختصر در زیر به آنها می‌پردازیم:

  • زنجیره‌ای یا همان BUS استفاده نمی‌شود، زیرا انعطاف‌پذیری ایجاد نمی‌کند.
  • حلقه‌ای یا Ring انعطاف‌پذیری خوبی دارد؛ ولی با بیش از دو سوئیچ مسیریابی و بهینه‌سازی مطلوبی نخواهد داشت.
  • Mesh یا full mesh  از انعطاف‌پذیری بالاتر و همچنین مسیریابی بهینه برخوردار است.

مزایا

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از Stack با یک رابط مدیریت واحد است که کار مدیریتی و عملیاتی را بسیار آسان نموده و همچنین قابلیت پیوند بین پورت‌های سوئیچ‌های مختلف فیزیکی در همان Stack را فراهم می‌کند، پهنای باند و انعطاف‌پذیری بهتری را برای لینک‌های پایین دست فراهم می‌کند و اجرای طراحی شبکه را ساده می‌کند، در جایی که ‘چندین کابل’ روی سوئیچ‌ها فقط با یک لینک فیزیکی بر روی سوئیچ قابل مدیریت است.

مطالعه کنید  ترید کردن چیست؟

(با استفاده از LAG ، LACP ، EtherChannel  یا هر لینک دیگری) در مقایسه با گزینه سوئیچ مدولار، سوئیچ‌های Stackable گزینه کم هزینه تری را ارائه می‌دهند به ویژه برای موارد استفاده از SMB ، اما با مقیاس‌پذیری مشابه و معمولاً با انعطاف‌پذیری بهتر. انعطاف‌پذیری و عملکرد بسته به نوع اجرا می‌توانند متفاوت (بدتر یا بهتر) باشند

معایب

برای استفاده از SMB ، پورت‌های Stack و سرعت کابل برای ارائه پهنای باند بالا و تأخیر کم کافی است. اما وقتی سرعت افزایش می‌یابد یا (مگر اینکه از توپولوژی مش استفاده کنید) ممکن است زمان تأخیر را افزایش داده و عملکرد کلی را کاهش دهید.

انعطاف‌پذیری

بسته به توپولوژی استفاده شده در Stack ، اگر برخی از ایرادات را داشته باشید، ممکن است دیگر Stack شما به درستی کار نکند. بنابراین، مطمئن شوید که بهترین توپولوژی را انتخاب کرده و از انعطاف‌پذیری بالاتر روی هر یک از اعضای Stack اطمینان حاصل کنید.

به عنوان مثال، استفاده از منبع تغذیه دوگانه برای اطمینان از افزونگی سخت‌افزار. صفحه کنترل یا کنترل واحد ممکن است انعطاف‌پذیری کلی را نیز کاهش دهد، مشکل در سوئیچ‌های مدولار نیز مشابه است.

قابلیت مدیریت

رابط مدیریت واحد عالی است، اما اشکالاتی نیز دارد. اول، گسترش یک Stack موجود می‌تواند باعث اختلال در سرویس برای مدت طولانی شود، مانند زمانی که همه سوئیچ‌ها برای اضافه کردن یک عضو Stack مجدداً راه‌اندازی می‌شوند یا از قطعی برق.

دوم، از بین بردن یک سوئیچ از Stack ممکن است مشکل باشد یا به یک فرایند پیچیده نیاز دارد. نکته آخر اینکه، به‌روزرسانی سیستم‌عامل در تمام اعضای Stack، در بیشتر موارد، نیاز به راه‌اندازی مجدد کامل تمام سوئیچ‌ها است.

مطالعه کنید  نحوه کارکرد IIS سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید