0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

SubInterface چیست؟

فهرست مقاله

در واقع یک Virtual Interface یا رابط مجازی می باشد که از طریق آن شما می توانید یک Interface فیزیکی روتر سیسکو را به چندین Interface مجازی یا Virtual تبدیل کنید. طبیعی است که یک Subinterface در روترهای سیسکو از Physical Interface ای که از آن مشتق شده است داده های خود را ارسال و دریافت می کند. Subinterface ها می توانند برای موارد مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند.

اگر شما یک روتر دارید که دارای یک Interface فیزیکی است اما می خواهید این روتر ترافیک بین دو Subnet مختلف IP را Route کند کافیست بر روی این Interface فیزیکی دو عدد Interface مجازی یا Subinterface ایجاد کنید و به هر کدام از این Subinterface ها یک آدرس IP از Subnet ای که می خواهید را بدهید و در نتیجه شما می توانید ترافیک بین این دو شبکه را Route کنید.

البته از Subinterface برای موارد پیشرفته تری مثل inter VLAN traffic routing با استفاده از قابلیتی به نام Router –On-Stick هم در راهکارهای شبکه های WAN مثل Frame-Relay یا ATM هم استفاده می شود که در مبحث این نکته نیست ، به هر حال یک Subinterface دقیقا می تواند عملکردی مشابه یک Interface فیزیکی روتر را داشته باشد .

برای ایجاد یک Subinterface و قراردادن یک آدرس IP روی آن کافیست دستورات زیر را به ترتیب اجرا کنید ، دقت کنید که طبق معمول قبل از اینکه بتوانید از Interface فیزیکی استفاده کنید بایستی با دستور no shutdown آن را به حالت up در بیاورید :


SubInterface چیست؟

R1>enable
R1#configure terminal
R1 (config)#interface fastethernet 0/0
R1 (config-if)#no shutdown
R1 (config-if)#exit

مطالعه کنید  پروتکل EIGRP Features چیست؟

خوب حالا با استفاده از دستورات زیر می توانید Subinterface خود را ایجاد کنید.

در پیکربندی که در ادامه می بینید ما برای اینکه بتوانیم از این Subinterface در Inter-VLAN routing استفاده کنیم برای VLAN 100 دستورات زیر را وارد کرده ایم :

R1>enable
R1#configure terminal
R1 (config)#interface fastethernet 0/0.100
R1 (config-subif)#encapsulation dot1Q 100
R1 (config-subif)#ip address 172.16.100.1 255.255.255.0
R1 (config-subif)#exit

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید