0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

سیسکو | انواع تجهیزات سیسکو و کاربردهای آن

فهرست مقاله

اگر در حوزه کامپیوتر و تجهیزات شبکه ای فعالیت دارید، امکان ندارد با نام شرکت سیسکو آشنا نباشید. این شرکت یکی از بزرگ ترین شرکت های آمریکایی چند ملیتی است که در زمینه طراحی و ساخت تجهیزات شبکه فعالیت دارد. اگر به تجهیزات شبکه ای و مخابراتی نیاز پیدا کرده اید، هیچ شرکتی به اندازه Cisco نمی تواند پاسخگوی نیازهای شما باشد.

سیسکو | cisco

محصولات و تجهیزات این شرکت بسیار متنوع بوده و در مدل های مختلفی عرضه شده اند. اگر تاکنون با این شرکت، خدمات و محصولات آن آشنایی نداشته اید، اصلا نگران نباشید. زیرا ما در این مطلب می خواهیم به صورت کامل به معرفی Cisco، تجهیزات و کاربردهای آن و همچنین دوره های تخصصی آموزش سیسکو بپردازیم.

معرفی شرکت سیسکو و تاریخچه آن

قبل از آنکه سراغ تجهیزات و محصولات شبکه ای این شرکت برویم، بهتر است ابتدا با سیسکو و تاریخچه تاسیس آن آشنا شویم. شرکت Cisco شرکتی است که توسط یک زوج دانشجوی دانشگاه استنفورد به نام های لئونارد بوراک و ساندرا لرنر پایه گذاری شد. تا قبل از دهه نود هیچ تجهیزات خاصی برای انتقال هوشمند اطلاعات در شبکه وجود نداشت. اولین محصول این شرکت در سال 1986 به بازار عرضه شد.

سیسکو | cisco

سیسکو نام شرکتی است که در حوزه سخت افزار شبکه، نرم افزار، تجهیزات مخابراتی و دیگر محصولات با تکنولوژی پیشرفته فعالیت دارد. جالب است بدانید این شرکت علاوه بر تولید، در زمینه توسعه و گسترش این تجهیزات و خدمات نیز مشغول است. یعنی این مجموعه مهندسانی تربیت می کند که در حوزه های مورد فعالیت شرکت مشغول به کار می شوند. بنابراین شرکت Cisco تنها یک شرکت ساده و ابتدایی نیست.

شبکه سیسکو می تواند افراد، شبکه های رایانه ای و شبکه های محاسباتی را در هر زمان و مکانی به هم متصل کند. درنتیجه افراد می توانند بدون هیچ محدودیتی به اطلاعات لازم دسترسی داشته و آنان را منتقل کنند. اکنون این شرکت در 115 کشور جهان بیش از 35000 کارمند دارد که مشغول به فعالیت هستند.

کاربردهای تجهیزات شرکت سیسکو

احتمالا با مطالعه بخش قبلی تا حدودی متوجه شده اید که کاربرد سیسکو چیست و چه کارهایی انجام می دهد. کاربرد اصلی Cisco در فناوری اطلاعات شبکه ای، انتقال اطلاعات، ساخت سخت افزارها و تجهیزات شبکه ای است.

در واقع این شرکت با تجهیزاتی که تولید می کند، امکان مدیریت، نظارت و کنترل شبکه را برای افراد فراهم می کند. به همین دلیل است که بسیاری از مهندسان این حوزه، Cisco را به عنوان معتبرترین و بزرگترین مجموعه در تجهیزات و نرم افزارهای شبکه ای می دانند. این شرکت محصولات و خدمات خود را در پنج حوزه فناوری اصلی ارائه می کند که به صورت زیر هستند:

 • امنیت
 • شبکه (اترنت، نوری، بی سیم و متحرک)
 • مرکز داده
 • اینترنت اشیا
 • رسانه (صدا، ویدیو و داده)

سیسکو | cisco

از دیگر کاربردها و خدماتی که این شرکت دارد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارائه خدمات مدیریتی و امنیتی
 • ارائه خدمات مرتبط با مسیریابی سازگاری قابل اعتماد
 • ارائه خدمات مقیاس پذیری
 • ارائه خدمات بهینه سازی WAN

انواع تجهیزات Cisco کدامند؟

خوشبختانه محصولات و تجهیزات شبکه ای که توسط سیسکو تولید و عرضه می شوند بسیار متنوع و کاربردی هستند. به همین دلیل در ادامه مطلب می خواهیم شما را به صورت تخصصی با انواع تجهیزات ارائه شده توسط این شرکت آشنا کنیم.

مطالعه کنید  آموزش CCNP Wireless

دقت کنید استفاده از تمامی تجهیزات شبکه ای این شرکت نیازمند داشتن دانش و تخصص بالایی است. بنابراین اگر قصد دارید در حوزه های تجهیزات شبکه و فناوری اطلاعات فعالیت کنید، حتما باید آموزش های لازم را دریافت کنید. انواع تجهیزات و خدمات شبکه ای Cisco عبارتند از:

 1. روتر یا مسیریاب
 2. سوئیچ شبکه
 3. دیوار آتشین یا فایروال
 4. تلفن بر بستر شبکه
 5. محصولات مدیریتی و نظارتی
 6. ماژول شبکه

روتر یا مسیریاب (Router)

روترها یکی از مهم ترین تجهیزات لایه 3 شبکه هستند که توسط سیسکو تولید می شوند. روترها می توانند شبکه ها را به هم متصل کرده و بسته های اطلاعاتی متنوع را در بین شبکه ها منتقل کنند.

سیسکو | cisco | روتر سیسکو

در واقع برای انتقال اطلاعات در بستر شبکه از تجهیزاتی مانند روتر بهره می برند. Cisco یکی از مطرح ترین و بزرگترین شرکت هایی است که روترهای مهندسی را ارائه می کند. انواع روترهای این برند به شرح زیر هستند:

 • روتر WAN Aggregation جهت کار در دیتاسنترها
 • روتر Service Provider جهت ارائه خدمات که جزء با قابلیت ترین روترهای Cisco هستند.
 • روتر Branch Router (دفاتر شعب) استفاده برای اتصال دفاتر شعبه به مرکز اصلی
 • روتر EDGE کاربرد در شبکه های بسیار بزرگ و وسیع
 • روتر Industrial (صنعتی) جهت استفاده در محیط کاری با شرایط سخت
 • روتر small business کاربرد در کسب و کارهای کوچک و محدود
 • روتر Virtual (مجازی) یک نوع سیستم نرم افزاری با قابلیت روترهای فیزیکی

سوئیچ شبکه (Switch)

یکی از مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات سیسکو، سوئیچ شبکه است. سوئیچ شبکه امکان مدیریت، دسترسی و کنترل اسان شبکه را به مدیر شبکه خواهد داد. مسیریابی پیشرفته، امکانات امنیتی و پویایی در تخصیص منابع شبکه از قابلیت های سوئیچ شبکه هستند.

در واقع این محصول با ویژگی های خود این امکان را به شبکه ها می دهد تا با چالش های روزمره خود سازگار شوند. امروزه توانایی مدیریت بهینه تر ترافیک با توجه به افزایش دستگاه ها و سرویس های شبکه به یک چالش جدی تبدیل شده است.

سیسکو | cisco | سوئیچ سیسکو

با استفاده از سوئیچ شبکه دیگر نیازی نیست نگران این چالش ها باشید. زیرا سوئیچ موجب عملکرد هر چه بهتر شبکه خواهد شد. انواع سوئیچ های شبکه برند Cisco عبارتند از:

 • سوئیچ های دیتاسنتر و خانواده Nexus
 • سوئیچ های لایه Distribution و core
 • سوئیچ های لایه Access
 • سوییچ های صنعتی
 • سوئیچ های سری MDS جهت استفاده در شبکه های SAN

دیوار آتشین یا فایروال (FireWall)

یکی دیگر از مهم ترین انواع تجهیزات سیسکو، فایروال یا دیوار آتشین است. این محصول سخت افزاری است که از شبکه داخلی در برابر تهدیدات خارجی همانند حمله هکرها و دسترسی های غیرمجازی محافظت می کند.

در واقع این سخت افزار همانند یک دیوار آتشین قدرتمند در میان اینترنت و شبکه داخلی عمل خواهد کرد. دفاع از شبکه های سازمانی و تامین امنیت این شبکه ها و محافظت از اطلاعات حساس و مهم شبکه سازمانی با فایروال Cisco آسان خواهد بود.

سیسکو | cisco | فایروال سیسکو

فایروال علاوه بر بالا بردن امنیت و حفاظت از شبکه داخلی، توانایی تفکیک شبکه و کنترل ان را نیز دارد. بنابراین توانایی تشخیص و مدیریت ترافیک از دیگر مزایا و کاربردهای فایروال هستند. شناسایی تهدیدات و مسدودسازی خودکار آن ها از دیگر ویژگی های فایروال های برند سیسکو می باشند.

محصولات مدیریت و نظارت بر شبکه Cisco

گاهی بروز برخی تغییرات در شبکه موجب ایجاد مشکل در کل عملکرد آن می شود. در نتیجه کارای شبکه کاهش یافته و نمی تواند به خوبی عملکرد خود را انجام دهد. به همین جهت شرکت Cisco تجهیزات و محصولات خود را در زمینه مدیریت، کنترل و نظارت بر شبکه ارائه کرده است.

مطالعه کنید  پروتکل CDP

این تجهیزات به خوبی می توانند امنیت اطلاعات شبکه را تامین کرده و مشکلات و تغییرات به وجود آمده در آن را رفع کنند. درنتیجه شبکه هیچوقت کارایی خود را از دست نداده و مرتبا بدون هیچ مشکلی می تواند به عملکرد خود ادامه دهد. بهینه سازی شبکه و دسترسی آسان به آن با محصولات مدیریت و نظارت بر شبکه امکان پذیر می باشد.

تلفن بر بستر شبکه یا Voip

از تلفن بر بستر شبکه یا تلفن ویپ برای انتقال تصویر و صدا بر روی بستر اینترنت استفاده می شود. تلفن هایی که از طریق پروتکل SIP سیسکو پشتیبانی می شوند، قابلیت انجام این کار را دارند. برق تلفن های قدیمی از طریق کابل های مخابراتی تامین می شود. اما برق این تلفن ها از طریق برق شهری تامین می شود.

سیسکو | cisco | voip سیسکو

همچنین برخی از تلفن های ویپ برند Cisco مجهز به POE بوده و می توانند خود برق خودشان را از طریق آداپتور POE یا سوئیچ تامین کنند. کلمه voip مخفف کلمات voice over Internet Protocol است. در این تلفن ها به جای سیم کشی و استفاده از خدمات شرکت تلفن، از اینترنت بهره می برند.

ماژول های شبکه سیسکو

ماژول ها از دیگر محصولات و تجهیزات شرکت سیسکو هستند که به انتقال بسته های اطلاعاتی در بستر شبکه کمک می کنند. بالا بردن کیفیت و سرعت انتقال بسته اطلاعاتی در بستر شبکه بسیار مهم است. ماژول ها می توانند به سوئیچ هایی که دارای پورت آپلینک هستند متصل شده و سیستم را از این طریق ارتقاء دهند.

ماژول ها سخت افزارهای فشرده ای هستند که گاه در بردارنده یک قطعه کد یا یک برد الکترونیکی از مدارهای متنوع می باشند. پرسرعت ترین ماژول شرکت Cisco،Small Form Factor Pluggable است که به اختصار به او SFP می گویند. این ماژول پرسرعت فیبر نوری می تواند به اکثر سوئیچ ها متصل شود و پهنای باند را افزایش دهد.

مدارک و دوره های بین المللی Cisco

برای آن که بتوانید با تجهیزات و محصولات سیسکو کار کنید، باید دوره های آموزشی این شرکت را طی کنید. همچنین ورود به بازار کار Cisco تنها از طریق دریافت مدرک آن امکان پذیر خواهد بود. با طی کردن هر یک از دوره های Cisco عصر شبکه می توانید مدارک خاصی از این حوزه را دریافت نمایید. در ادامه می خواهیم دوره ها و مدارک مختلف سیسکو را معرفی نماییم.

دوره CCENT

سطح این دوره که به ICND1 نیز معروف است در سطح entry قرار دارد. این سطح، ابتدایی ترین سطح آموزش Cisco است. این دوره درک پایه های 1 تا 3 را در بر میگیرد که مربوط به آموزش های مسیریابی و سوئیچینگ می شود. این دوره همانند پیش نیازی جهت وارد شدن به دوره CCNA عمل می کند. افراد در این دوره با تکنولوژی های پیشرفته موجود در این حوزه نیز آشنا می شوند.

دوره های CCNA و CCDA

پس از گذراندن سطح Entry وارد سطح associate خواهید شد. برای گذراندن این سطح نیاز است ابتدا نیاز است دوره های CCNA و CCDA را طی کنید. این سطح به دوره نصب کردن و پیکربندی سوئیچ ها، روترها و کنترل کننده های وایرلس شبکه اختصاص دارد. همچنین در این دوره با انواع شبکه های بی سیم و طرز استفاده از کنترلرهای بی سیم وایرلس LAN آشنا خواهید شد. در این دوره یاد می گیرید که مدیریت شبکه و افزایش دادن امنیت آن را چگونه انجام دهید.

مطالعه کنید  آموزش CCNA Collaboration

دوره های CCNP و CCDP

دوره CCNP و CCDP که به سطح حرفه ای یا professional اختصاص دارد، به شما یاد می دهد که چگونه شبکه های بزرگ را مدیریت کنید. همچنین عیب یابی شبکه های بزرگ بر اساس مباحث روتینگ و مسیریابی از دیگر آموزش های مربوط به این دوره هستند. آموزش حفظ امنیت شبکه های وایرلس و محلی و کیفیت سرویس از طریق این دوره انجام خواهد شد.

دوره های CCIE و CCDE

دوره های CCIE و CCDE به سطح EXPERT اختصاص دارند که شامل آموزش های حرفه ای و تخصصی در زمینه سیسکو است. کمتر افرادی در ایران دارای این سطح از مدرک هستند. این تعداد افراد کمتر از 100 نفر می باشند. بنابراین اگر به این سطح از دوره های بین المللی رسیدید، باید به خودتان افتخار کنید.

دوره CCAr

این دوره مربوط به سطح Architect است که بالاترین و آخرین سطح در آموزش Cisco محسوب می شود. کسانی که موفق به دریافت این مدرک می شوند، در سطح بالایی از این حوزه قرار می گیرند و می توانند در تمامی امور به صورت تخصصی به فعالیت بپردازند.

مشاغلی که مستقیما به سیسکو مرتبط هستند، کدامند؟

اگر به کار کردن در حوزه فعالیت سیسکو علاقه مند هستید، پس اصلا نگران نباشید. زیرا شغل های زیادی هستند که از طریق آن ها می توانید در زمینه تجهیزات و خدمات مربوط به شبکه مشغول به کار شوید.

از مزایای این مشاغل این است که تنها با اخذ مدرک CCNA می توانید در این مشاغل مشغول به فعالیت شوید. در نتیجه نیازی به گذراندن دوره های سطوح بالاتر آموزشی نخواهید داشت. برخی از این شغل ها عبارتند از:

 • مدیریت شبکه
 • کارشناس پشتیبان فنی
 • متخصص امنیت فناوری
 • تکنسین مرکز داده
 • تحلیلگر امنیت داده
 • مهندس VoIP
 • مهندس بی سیم
 • مهندس مخابرات
 • مدیریت فناوری اطلاعات
 • مهندس امنیت شبکه

قیمت خرید تجهیزات شبکه برند Cisco

یکی از سوالات متداولی که اکثر افراد می پرسند مربوط به قیمت تجهیزات و محصولات شرکت سیسکو است. دقت کنید تجهیزات و محصولات این شرکت شامل طیف وسیعی از محصولات می شوند. بنابراین قیمت هر محصول با محصول دیگری کاملا متفاوت است.

در زمینه محصولات سخت افزار قیمت می تواند به عواملی همچون قدرت دستگاه، تعداد و نوع پورت ها، میزان رم، قابلیت POE و … متغیر باشد. بنابراین نمی توان قیمت ثابتی برای انواع سخت افزارهای این شرکت در نظر گرفت.

جمع بندی

در این مطلب به صورت کامل شرکت سیسکو و انواع محصولات و تجهیزات این شرکت را معرفی کردیم. همچنین در مورد کاربردها و دوره های آموزشی این شرکت توضیح دادیم. با طی کردن دوره های آموزش بین المللی Cisco می توانید به بازار کار این حوزه به راحتی وارد شوید. همچنین امکان خرید تجهیزات این شرکت با قیمت مناسب در ایران وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید