0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

شبکه چیست؟

فهرست مقاله

شبکه چیست؟

به صورت کلی شبکه به گروهی از افراد یا اشیاء اطلاق می‌شود که می‌توانند اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. اما منظور از شبکه در فناوری اطلاعات چیست؟ کامپیوترهای شبکه یا شبکه ها مجموعه ای از سیستم های کامپیوتری، سخت افزارها و نرم افزارها و تجهیزات ارتباطی مانند کابل شبکه یا تجهیزات بی‌سیم هستند و به طور کلی به دو قسمت سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شود.

کامپیوتر شبکه به عبارت ساده تر شامل گروهی از سیستم‌های کامپیوتری و دیگر دستگاه‌های سخت افزاری رایانه است که از طریق کانال‌های ارتباطی به هم متصل شده و ارتباطات و اشتراک منابع اطلاعات را در طیف وسیعی از کاربران ایجاد می‌کند که به معنی ساخت شبکه های کامپیوتری می‌باشد. هدف اصلی شبکه‌های کامپیوتری استفاده از منابع مشترک و افزایش آن، بروزرسانی و تبادل اطلاعات، کاهش احتمال خرابی سخت افزار و… می‌باشد

امکانات شبکه

شبکه چه امکانی را میتواند برای ما ایجاد کند. شبکه به ما این امکان را می‌دهد تا اشتراک محاسباتی و اطلاعاتی داشته باشیم و برای انجام محاسبات پیچیده چند رایانه را به خدمت بگیریم. درواقع زمانی که چندین کامپیوتر را به صورت شبکه به یکدیگر متصل میکنیم با توجه به اینکه هر کامپیوتر دارای یک قدرت سخت افزاری و نرم افزاری میباشد در زمان تجمیع کامپیوترها در یک شبکه این قدرت سخت افزاری و نرم افزاری برروی یک شبکه و به صورت یک قدرت سخت افزاری و نرم افزاری واحد تجمیع میشود و در نتیجه میتوان کارهای پیچیده مانند محسابات پیچیده علمی و… را با کمک این شبکه کامپیوتری انجام داد.

از سوی دیگر شبکه سطحی از دسترسی را برای هر شخص یا سیستم ایجاد می‌کند و به ما امکان می‌دهد تا اطلاعات و فایل‌های متنوعی را در قالب‌ها و اسناد مختلف برای سایر سیستم‌ها و کاربران در شبکه به اشتراک بگذاریم. این موضوع از این جهت دارای اهمیت است که میتواند به ما کمک کند در عین حال که از کامپیوترها به عنوان یک شبکه استفاده میکنیم با تعریف دسترسی های مختلف شرح وظایفی و عملکردهای متفاوتی را برای هر کاربر و یا کامپیوتر فعال در شبکه تعریف کنیم، همچنین این موضوع میتواند به ما کمک کند تا با جلوگیری از انتشار فایل های دارای اهمیت بالا در تمام کامپیوترهای فعال در شبکه احتمال نشت اطلاعات و دسترسی هکرها به این اطلاعات را تا حد زیادی کاهش دهیم. در واقع میتوان با ایجاد امنیت بیشتر برروی یک یا چند کامپیوتر که اطلاعات و داده های اساسی تری را در اختیار دارند از دسترسی هکرها به این اطلاعات جلوگیری کنیم در حالی که باقی کامپیوترهای فعال به راحتی میتوانند با توجه به دسترسی که توسط کارشناس شبکه برایشان تعریف شده به اطلاعات دسترسی داشته باشند و در صورت لزوم اطلاعات موجود را ویرایش کنند و یا با دیگر کامپیوترها به اشتراک بگذارند.

 

انواع شبکه

 • شبکه شخصی: ساده ترین نوع شبکه که در منازل مشاهده می شود و برای شبکه کردن دو یا چند کامپیوتر یا تلفن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساختن این شبکه نیازی به دانش زیادی ندارد و میتوانید با میزان کمی دانش دو کامپیوتر را به صورت شبکه به یکدیگر متصل کنید.
 • شبکه محلی: این شبکه که به شبکه LAN مشهور است، شاید شناخته شده ترین شیوه انواع شبکه باشد. شبکه LAN بیشترین استفاده را در کافی نت ها و گیم نت ها دارد. این شبکه با کمک کابل های شبکه و متصل کردن کامیپوترهای فعال در یک شبکه به یکدیگر ایجاد می شود.
 • شبکه وایرلس محلی: شبکه ای مشابه شبکه LAN بوده با این تفاوت که در این نوع شبکه کابل کشی وجود ندارد و شبکه با استفاده از وایرلس به هم اتصال داده شده‌اند. امروزه با وجود تکنولوژی وایرلس استفاده از این نوع شبکه با استقبال قابل توجه ای رو به رو شده است.
 • شبکه گسترده: این شبکه دستگاه ها را با استفاده از چندین روش مختلف به هم اتصال می‌دهد، اینترنت یکی از مهم ترین شبکه های گسترده محسوب می‌شود.
 • شبکه سازمانی: این شبکه ها برای سازمان ها ساخته می‌شود که در تمام نقاط امکان دسترسی فقط توسط آن سازمان امکان پذیر می‌باشد. همچون شبکه های ادارات دولتی و شرکت های بزرگ که باید حجم اطلاعات زیادی را مدیریت کنند.
 • شبکه سروری یا سیستمی: این شبکه بین سرور های مختلف جهت افزایش سرعت اینترنت انجام می‌شود
 • چندین نوع دیگر از انواع شبکه وجود دارد که می‌توانید با مطالعه بیشتر آشنایی بهتری نسبت به آن ها پیدا کنید.

شبکه چیست؟ 1

کارشناس شبکه کیست

امیدوارم تا به اینجا به خوبی با ماهیت شبکه و انواع آن آشنا شده باشید. در این بخش و در ادامه این مقاله با عنوان شغلی کارشناس شبکه آشنا میشویم. یک متخصص شبکه و یا کارشناس شبکه، شخصی است که مسئول راه اندازی و پشتیبانی انواع کامپیوترهای شبکه مانند شبکه WAN و شبکه LAN است. همچنین حفظ و نگهداری مداوم سیستم‌های کامپیوتری و شبکه از دیگر وظایف یک متخصص و کارشناس شبکه است. مهندسان شبکه باید بتوانند به نیازهای مشتری در زمان نیاز پاسخگو باشند. برای اینکه بتوانید به یک کارشناس شبکه حرفه‌ای تبدیل شوید می‌بایست مجموعه آموزش های امنیت شبکه را گذرانده باشید تا با مشکلات امنیت که یکی از مهمترین بخش‌های شبکه می‌باشد آشنایی کامل داشته باشید

وظایف کارشناس شبکه و امنیت

بسته به نوع موقعیت شغلی کارشناس شبکه و امنیت شبکه وظایف متفاوت می‌باشد اما هر متخصص شبکه وظایف عمومی دارد که حتما باید رعایت کند. این وظایف به شرح زیر می‌باشد.

 1. بررسی کامل امنیت شبکه و اطمینان از ایمنی ساختار شبکه
 2. ایجاد دسترسی های مختلف برای اعضای شبکه
 3. پیشگیری از نفوذ و هک در شبکه
 4. ایجاد لایه های امنیت برای شبکه
 5. بروزرسانی نرم افزار ها و ساختار شبکه
 6. کنترل سخت افزار و تجهیزات شبکه و رفع ایرادات احتمالی
 7. شناخت انواع هک و پیشگیری از آن
 8. تهیه مستندات و نوشتن مشکلات پیش آمده در طول کار

این وظایف عمومی ترین وظایف یک کارشناس شبکه و امنیت محسوب می شود که هر متخصص شبکه باید به این مسائل آگاه باشد. اگرچه این وظایف در شبکه های بزرگ باید توسط تیم پشتیبان شبکه رفع و رجوع شود اما هر کارشناس باید به این موارد آگاه باشد.

پیش نیاز های کارشناس شبکه

کارشناس شبکه باید پیش نیاز های نرم افزاری و سخت افزاری زیادی را گذرانده باشد که مهم ترین و پایه ای ترین آن ها گذراندن و آموزش نتورک پلاس (+Network) می‌باشد. گواهینامه نتورک پلاس طی یک آموزش یک تا دو ماهه به دانشجویان این دوره تحویل داده می‌شود، این مدرک یکی از پایه ای ترین مدارک برای کارشناسان شبکه می‌باشد که باید بگذرانند.

یادگیری مباحث نتورک پلاس میتواند به شما کمک کند تا دید بهتری برای تصمیم گیری در مورد آینده شغلی خود به دست آورید و همچنین جزو پیش نیاز های MCSE و CCNA محسوب می‌شود. در آموزش نتورک پلاس یک کارشناس شبکه میتواند اصول ابتدایی شبکه و امنیت شبکه را آموزش ببیند. این مسئله در تمام تخصص ها وجود دارد که برای ورود به هر زمینه و تخصصی، ابتدا باید با اصول اولیه آن آشنا باشید. همچنین شناخت سخت افزار های کامپیوتری و شبکه اعم از کابل، وای فای، روتر، مودم و… به جهت ایجاد ساختار درست شبکه جزو پیش نیاز های کارشناس شبکه می‌باشد.

چگونه کارشناس شبکه شویم

برای اینکه به یک کارشناس شبکه حرفه ای تبدیل شوید باید از آموزش های اصولی و دقیق که توسط اساتید حرفه ای آماده می‌شود استفاده کنید. یکی از بهترین روش های تبدیل شدن به کارشناس و متخصص شبکه و امنیت مشاهده آموزش های مجازی و شرکت در کلاس های آنلاین می‌باشد که هم هزینه بسیار کمی دارد و هم می‌توانید از تجربیات اساتید حرفه ای استفاده کنید.

منبع:همیار آی تی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید