0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

NLB چیست؟

فهرست مقاله

از NLB برای مدیریت دو یا چند سرور به‌عنوان یک کلاستر مجازی واحد استفاده کرد. NLB دسترس‌پذیری و مقیاس‌پذیری برنامه‌های کاربردی سرور اینترنت ازجمله مواردی که روی وب، ftp، فایروال، پروکسی، شبکه‌ی خصوصی مجازی یا همان VPN و دیگر سرورهای مهم عملیاتی قرار دارند را بهبود می‌بخشد.

ویژگی NBL با استفاده از پروتکل‌ شبکه‌ی TCP/IP ترافیک را روی چندین سرور توزیع می‌کند. NBL با ترکیب دو یا چند رایانه که برنامه‌های کاربردی را در یک کلاستر مجازی واحد اجرا می‌کند، قابلیت اطمینان و عملکرد را برای سرورهای وب و دیگر سرورهای مهم عملیاتی فراهم می‌کند.

سرورهایی که در یک کلاستر NLB قرار دارند، Host نام دارند و هر Host یک کپی مجزا از برنامه‌های کاربردی سرور را اجرا می‌کند.

NLB درخواست‌های ورودی Client را روی Hostهای درون کلاستر توزیع می‌کند. می‌توان میزانی باری را که هر Host باید به آن رسیدگی کند تنظیم کرد.

همچنین می‌توان Hostها را به‌صورت Dynamic اضافه کرد تا به بار افزایش‌یافته رسیدگی کنند NLB همچنین می‌تواند تمام ترافیک را به یک Host واحد اختصاصی هدایت کند که Default Host نام دارد.

NLB این توانایی را ایجاد می‌کند که یک مجموعه از آدرس‌های IP به تمام رایانه‌های درون کلاستر رسیدگی کنند و مجموعه‌ای از آدرس‌های IP منحصربه‌فرد و اختصاصی را برای هر Host حفظ می‌نماید.

برای برنامه‌های کاربردی که Load-Balance شده باشند، وقتی یک Host دچار خرابی می‌شود یا آفلاین می‌گردد، بار به‌طور خودکار بین رایانه‌هایی که هنوز در حال فعالیت هستند مجدداً توزیع می‌گردد.

وقتی رایانه‌ی آفلاین آماده شد، می‌تواند به کلاستر ملحق شود و سهم خود از Workload را بازیابی کند که این امر به رایانه‌های دیگر در کلاستر توانایی رسیدگی به ترافیک کمتری را می‌دهد.

موارد کاربرد  NLB

NLB برای اطمینان حاصل کردن از اینکه برنامه‌های کاربردی Stateless مثل سرورهای وب که Internet Information Services یا ISS را با حداقل Downtime قابل‌دسترسی و همچنین مقیاس‌پذیر باشند اجرا کرده و مفید می­باشد، برای این کار با افزایش بار، سرورهایی را اضافه می‌کند.

در بخش زیر نحوه‌ی پشتیبانی NLB از دسترس‌پذیری بالا، مقیاس‌پذیری و مدیریت‌پذیری سرورهای کلاسترشده که روی این برنامه‌های کاربردی اجرا می‌شوند شرح داده می‌شود.

دسترس‌پذیری بالا: یک سیستم با دسترس‌پذیری بالا به‌طور قابل‌اطمینانی سطح قابل‌قبولی از سرویس را با حداقل Downtime فراهم می‌کند. NLB برای فراهم کردن دسترس‌پذیری بالا شامل ویژگی‌های Built-In است که می‌توانند به‌صورت خودکار عملیات زیر را انجام دهد:

یک Host کلاستر را که دچار خرابی می‌گردد یا آفلاین می‌شود شناسایی کرده و سپس آن را بازیابی کنند.

وقتی Hostها اضافه یا حذف می‌شوند، بار شبکه را تعدیل نماید.

Workload را در عرض ده ثانیه بازیابی و توزیع مجدد نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان عصر شبکه

برای تماس فرم زیر را تکمیل کنید